Medycyna

Endometrioza

Endometrioza leczenie przyczyny
Życie znacznie
odpornego bólu menstruacyjnego, ból przeżywany w trakcie stosunku seksualnego jak i trudności z wpadnięciem w ciążę mogą być dowodami endometriozy.
endometrioza
Które są objawy endometriozy?
Do licznych objawów należą:

silny ból menstruacyjny mówiący w trakcie, przed lub/i po wystąpieniu krwawienia;
trwanie bardzo wysokich krwawień miesięcznych;
ból miesiączkowy umieszczony stanowić prawdopodobnie w gwiazdy brzucha, a również w części pleców w dzielnicy
lędźwiowo-krzyżowej;
ból może rosnąć w trakcie stosunku płciowego (dyspareunia);
niezwykle powszechnie występuje nasilony PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego);
częste zaburzenia długości życia cyklu;
występowanie krwawień między menstruacjami;
ból w trakcie oddawania moczu/stolca;
farbę w moczu;
niemożność spotkania w ciążę.
Mierzy się, że choroba dotyka 7-15% osób w wieku rozrodczym i nieleczona że przebiegać do niepłodności. Nie przebywa w terminie postmenopauzalnym ani przedpokwitaniowym.
Czym istnieje endometrium?
Mianem endometrium ustala się błonę śluzową wyściełającą macicę od wewnątrz. Istnieje ostatnie tkanka ulegająca zgrubieniu w różnice na stymulację hormonalną w trakcie cyklu menstruacyjnego. Jeśli nie dołączy do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej podlega ona złuszczeniu i pojawia się krwawienie miesięczne.

Czym stanowi endometrioza?
Endometrioza, zwana inaczej gruczolistością zewnętrzną, definiuje się rozrostem błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamę macicy. Wokół organów wewnętrznych miednicy (macicy, jajników i jajowodów) powstają zrosty i torbiele endometrialne. Najczęściej rozrost endometrium przebiega w zasięgu otrzewnej wyścielającej jamę miednicy. W trakcie cyklu menstruacyjnego krew przetacza się poza macicę do otrzewnej, co odprowadza do wytworzenia tam tkanki bliznowatej. Ta twarda tkanka pozwala ograniczenie ruchomości narządów wybierających się w jej naturalnym towarzystwie również chyba dostarczać m.in. niedrożność jajowodów i przeszkodzić tym tymże wejście w ciążę.

Zrosty mogą nieść również graniczące z macicą narządy: pęcherz i odbytnicę. Objawami rzadziej będącymi, ale możliwymi będzie w bieżącym incydentu ból w trakcie oddawania moczu lub krwiomocz czy ucisk w trakcie defekacji.

Jakie są przyczyny powstania endometriozy?
Endometrioza jest chorobą postępującą. Do okoliczności jej bycia należą:

regurgitacja – „wsteczna menstruacja” – komórki endometrium poprzez jajowód oddalają się do jamy otrzewnej (istnieje hipoteza, że krwawienie wsteczne jest u każdych osób, choć z pewnych uwag nie u ludzi rozwinie się endometrioza);
implantacja – przeniesienie komórek endometrium postępuje w trakcie zabiegu chirurgicznego lub cięcia cesarskiego;
metaplazja komórek otrzewnej – komórki jamy otrzewnej ulegają modyfikacji w celi endometrialne;
rozsiew – w nielicznych przypadkach komórki endometrium mogą zbyt pośrednictwem naczyń krwionośnych lub limfatycznych przyjść do wysoko położonych narządów (mózg, płuca, gałki oczne);
dysfunkcje układu immunologicznego.
Brak równowagi hormonalnej i nadmiar estrogenów może ciągnąć do wzroście endometriozy. Osoby których siostry lub matki dotknięte są tym schorzeniem nierzadko są narażone na jego wyjście.
Jak zdiagnozować endometriozę?
Niekiedy endometrioza może być bezobjawowo także zostawić odkryta przypadkowo przy operacji laparoskopowej w kręgu jamy brzusznej. Do rzadkich objawów należą też plamienia lub krwawienia acykliczne, krwotoki miesięczne, krwiomocz, plamienia kontaktowe lub krwawienia z programu pokarmowego. Do zawarcia diagnozy należy zrobić badanie laparoskopowe z biopsją lub nieinwazyjne badanie obrazowe (USG,MRI).
Jak się leczy endometriozę?
Leczenie endometriozy obejmuje operacyjne usunięcie występujących już zrostów i torbieli endometrialnych laserem bądź diatermią. Kieruje się również suplementację hormonalną uważającą na kierunku ograniczenie krwawienia z ognisk endometrium także ograniczenie dolegliwości bólowych związanych z szeregiem menstruacyjnym.

Zwiększenie ruchomości narządów prosto można uzyskać stosując manualne techniki osteopatyczne korzystnie na macicę, jajniki i pęcherz moczowy. Technologie ostatnie przechodzą skorzystanie na wszelkim etapie rozwoju endometriozy zaś mogą w dużym stopniu podnieść jakość bycia pacjentki dotkniętej tymże interesem jak jednocześnie podnieść jej okazje na dojście w ciążę.

Leczenie osteopatyczne jest skuteczne, bezbolesne i nieobarczone ryzykiem powikłań. Terapia zwykle istnieje zaadaptowana do samodzielnych spraw pacjentki i decyduje wartość przydaną w holistycznym modelu leczenia endometriozy.
Techniki osteopatyczne nie tylko zwiększają ruchomość macicy i organów zamontowanych w jej otoczeniu. Poprzez pracę poprzez na układzie nerwowym rozszerza się ponadto ich ukrwienie i drenaż płynów co także wspomaga powrót do równowagi hormonalnej, zmniejsza dolegliwości bólowe w trakcie menstruacji kiedy i ułatwia wystąpieniu w ciążę. Akcja na podłożu miednicy zwiększa elastyczność tkanek podpierających macicę natomiast tymże jednym też wspiera jej elastyczność i sprawniejsze ukrwienie. Dodatkowo używając metody osteopatyczne na kość krzyżową i kości miednicy można jednoznacznie działać na wyciągnięcie tkanek rozwiązanych w miednicy oraz w aktualny szkoła docierać na naprawę funkcji narządów trafiających się w niej.
Jakiekolwiek działanie osteopatyczne poprzedza szczegółowe badanie pacjentki nie dopiero pod kątem ginekologicznym. Przesuwa się szczegółowy wywiad chorobowy, tak żeby zobaczyć przyczynę wady i opracować doskonały i swój program leczenia. Kwalifikuje się i postawę mięsa i natężenie tkanek problematycznej okolicy. Rzadko występują wskazania do zwiększenia leczenia także na tamte porządki oraz strony ciała. Efektywne w leczeniu problemów natury ginekologicznej są techniki kranio-sakralne, które poza leczeniem swym wykazują działanie ogólnoustrojowe zmniejszające pobudliwość układu współczulnego, jaki jest widoczny za reakcje stresowe a u wielu pacjentów wymaga znormalizowania.

Pod cel każdej wizyty terapeuta mówi z pacjentem plan dalszego działania. Niekiedy wartościowa jest mała zmiana diety czy włączenie suplementacji, tak aby wyniki były znakomite i wytrzymałe. Część pacjentów odniesie korzyść wykonując praktyczne zadania lub wprowadzając pewne prac seksualne do domowego poglądu dnia. Każdy chory jest swoisty dlatego program usuwania będzie się u każdego różnił. Nie chowa pewnej metody na żadne schorzenie a w wypadku endometriozy do problemu chodzi tymże szczególnie podejść od dużo płaszczyzn i holistycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *