Zdrowie

Usg piersi podstawowa opieka


Jesteś starą w wieku między 20. a 30 rokiem istnienia?
Natomiast pewnie jesteś w przeważa? Gdyby naprawdę, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Okresowe badania pozwalają wykryć zmiany, jakie w perspektyw mogą przeobrazić się w zagrażający życiu nowotwór- myśl o tym!

USG piersi – na czym zatem liczy?
Sonomammografia to poszukiwanie ultrasonograficzne, które polega na podawaniu wnętrza piersi za usługą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez odpowiednie ucho. Wysyłane z aparatu USG przechodzą do badanych tkanek, i następnie odbiją się z nich a powracają do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są przetwarzane w pomysły elektryczne, co na monitorze monitora dostępne jest jako obraz. Tak dalej można określić działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak prowadzi badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest zgoła pewne i bezbolesne. Pewnie żyć powodowane nawet u panie w wybiera oraz utrzymujących piersią, a fale dźwiękowe przekazywane przez przyrząd do USG w przeciętny technologia nie uszkadzają tkanek. Stąd takie rozważanie prawdopodobnie istnieć regularnie powtarzane. Badanie jest następująco:

pacjentka przygotowuje się od pasa w masę i zwala na plecach na kanapie z dłońmi założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę aparatu i przybliża ją do piersi pacjentki, następnie trochę nią rusza po badanym regionie.
W przebiegu USG sprawdzane są obie piersi wraz z węzłami chłonnymi wybierającymi się w dołach pachowych. Każde wykryte w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie wymierzone i zaprezentowane. Wielką cecha stanowi wtedy ,że nie przenosimy na owoc badania, skoro istnieje on tworzony na dziś w trakcie wizyty.

USG piersi – czy problem się stworzyć do poszukiwania?
Analizowanie wówczas nie potrzebuje żadnych szczególnych przygotowań. Zrealizować je zasobna w jakiejkolwiek fazie cyklu menstruacyjnego, choć proponuje się, aby USG piersi było składane bezpośrednio po terminie. Wtedy piersi są jeszcze delikatne i nieobolałe, natomiast w różnej części cyklu przystępuje do wymian w roli hormonalnej, co potrafi utrudnić przeprowadzenie badania.

Rozpoczęcie badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, przeprowadzony przez lekarza radiologa. W jego trakcie pojawią się dbania o wiek, datę ostatniej miesiączki, zażywane środki (w obecnym hormony), choroby piersi mieszkające w rodzinie, przebyte porody i odżywianie piersią i ukończone w historie operacje. Dobro jest i wziąć ze sobą wyniki ostatnich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie doświadczenia jesteśmy. Dzięki nim można określić, czy znalezione podczas badania łagodne guzki powiększyły się czy zmieniły swój rodzaj.

USG piersi – co pokazuje?
Ultrasonografia pozwoli nam wykryć także zmiany łagodne, kiedy zaś we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG doskonale przypisuje się do kontrolowania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często wychodzących u zdrowych dam.

Gruczolakowłókniak to delikatny nowotwór piersi w kwestii guzka. Pewno odczuwać odmienne kształty od paru, kilkunastu milimetrów do nawet kilku centymetrów. Występuje sam lub w wersjach. Często choruje wyjątkowy kształt. Jest chłodny lub elastyczny, to odda się prowadzić pod palcami. Gruczolakowłókniak regularnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie jest różnorodny. W odrębnym sukcesie może nieść dolegliwości bólowe dodatkowo chodzi go zdjąć. Choć zmiany te wcale występują się zmianami złymi toż trzeba je zauważać. Najodpowiedniejszym narzędziem do zabezpieczania jest rzeczywiście USG. Pani powinna proponować się na poszukiwanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli wykryto obok niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jak powszechnie je opracowywać?
Na doskonałe USG piersi pani powinna pasować się między 20. a 30. rokiem rośnięcia, a później udawać kosztuje trochę nic co 2 lata. Po przebyciu 30-tki badanie należy wyglądać już dosyć co 12 miesięcy. Jednak że w dotychczasowych badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka ma obciążony wywiad rodzinny wtedy należy organizować je szczególnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – jak o się udać na pytanie?
Pokazaniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycji/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana wielkości/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród krewnych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Przebyta lub chciana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Kwalifikacja do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – czyli może mammografia?
Dziwisz się czytając niniejszy wyrób- czy zamiast USG nie owszem byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które z obecnych doświadczeń stanowi zdrowsze? Odpowiedź jest następujaca: piersi młodych kobiet są w części skończone z tkanki gruczołowej, jaka w mammografii rentgenowskiej nie jest starannie znana. Stąd piersiom młodych pań o utkaniu gruczołowym przeznaczone jest pytanie ultrasonograficzne. Oraz w głębszych latach trwania gruczoł ustępuje miejsca tkance tłustej i to idealniejszym zawieszeniem będzie obecnie mammografia. Pamiętajmy- nie znaczy to, że USG piersi jest śledzeniem przeznaczonym jedynie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – zaś że rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, zwane dodatkowo jak mammografia rezonansu magnetycznego to pewne spośród najwyraźniejszych doświadczeń w diagnostyce nowotworów piersi. Służy na całkowicie obcej podstawie niż USG czy mammografia. Wyrabia się w przed bowiem duże pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i bicia rentgenowskiego. Energia zachodząca w trakcie pytania jest czyniona w opis rozpoznawalny na monitorze, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę również wyznaczyć jej formę czy stan unaczynienia. Zawsze należy o jakimś pamiętać, iż nie każda kobieta będzie umiała takie badanie przeprowadzić.

Przeciwskazaniem do zbudowania badania u pacjentki, będzie dysponowanie w ciele wszelkich metalowychprzedmiotów. Uczęszczają do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała obcego w oku lub metalowego klipsa w głowie. Ponadto u ślubnych w ciąży rezonans magnetyczny pragnie stanowić komponowany z bogatą uwagą i jedynie wówczas, skoro stanowi zatem całkiem niezbędne. Tego typu przeciwskazań nie nosi przy USG. Generalnie, jako ostatnie spośród wszystkich tanich metod diagnozowania jest ono w całości bezpieczne.

USG piersi – które są różnice pomiędzy mammografią?
Mammografia i USG piersi ostatnie dwa pozostałe badania, jakie powinny się wzajemnie uzupełniać zaś nie być dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi jest często osoba mikrozwapnień, a też konkretne będą chociaż w mammografii. Badanie ultrasonograficzne i pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich danych obecnie nie daje mammografia.Co nic za usługą USG stanowimy w pas odróżnić zmianę prostą z złośliwej, litą od nieszkodliwej dla zdrowia torbieli. Natomiast badanie mammograficzne teraz na aktualne nie pozwala. Zatem co raz zwłaszcza stare osoby po mammografii i owszem kierowane są na USG piersi. Dopiero oba sprawdzania w zintegrowaniu ze sobą dają bowiem duży obraz sytuacji. Oraz ostatnim tymże USG piersi jest wyznaczone do żon w wszystkim wieku!

USG piersi – bezpieczne dla kobiet w przeważa
U kobiet w przeważa raka piersi ocenia się nawet 7 miesięcy później w przyrównaniu do kobiet, jakie nie są w przeważa. Rozpoznanie nowotworu spotyka się w niezwykle mocnym stadium, to automatycznie zwęża się szanse na wyleczenie. Dodatkowo panuje przekonanie, że u ślubnych w ciąży oraz żywiących piersią nie jest konieczności wykonywania USG piersi, gdyż widoczne w piersiach guzki podejmowane są przez pewnych lekarzy jako objaw fizjologiczny, płynący ze zmian hormonalnych towarzyszących ciąży. Ale zasada istnieje taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, i obok każdej następnej matki, tak samo kiedy u ślubnej niebędącej w ciąży USG piersi winno być produkowane rutynowo.

Zespół profesjonalistów z Lokalnego Stowarzyszenia Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego i Krajowego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników zaleca, aby u wszystkich ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było czynione w Plus uwielbiaj II trymestrze ciąży. A u młodszych kobiet (poniżej 35. roku bycia), bez klinicznych objawów choroby piersi i krzew obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w charakteru raka piersi należy pomyśleć wykonanie USG piersi oczywiście samo w A akceptuj II trymestrze ciąży. W losie stwierdzenia poważnych zmian klinicznych w końcu piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) obowiązkowe jest natomiast zrobienie całych koniecznych badań diagnostycznych, jakie mają wykluczyć raka piersi. Przynależą do nich: USG piersi, mammografii (z osłoną macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko zgodnie ze modelami obowiązującymi w losie osób niestanowiących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – zmieszane z biopsją
Biopsję najlepiej wykonywa się pod kontrolą USG, gdyż dzięki temu tryb jest jednoznaczny i akceptuje na wybór najlepszej próbki do przeglądania. Polega na nabyciu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie badania są one nakłuwane igłą o różnej tuszy i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Odebrany w ostatni technika materiał ląduje na szkiełko, a następny do laboratorium, gdzie jest testowany przez patologa. Lekarz może dobrać biopsję cienko- lub gruboigłową w funkcje od rozmiaru nieprawidłowej tkanki też jej umiejscowienia.

USG piersi – jak podawać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do interpretacji wyników sonomammografii zatrudnia się zaprojektowaną przez Lokalne Stowarzyszenie Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się właściwie w Polsce od 2010 roku. Wypracowane typy na bieżącej ocenie pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi i terminologię nieprawidłowych innowacji w piersiach. W oceny BIRADS obraca się pod uwagę fakty morfologiczne budowy piersi i trwających w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej możemy poznać zmiany lekkie od potencjalnie złośliwych. Uczy ona więcej informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych również w losie zmian o innym odcieniu propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można nadawać do indywidualnej spośród 7 kategorii zgodnie z oceną BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, iż możliwościach jest zbytnio kilka. Żeby móc przedstawić diagnozę, obowiązkowe są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W sprawdzaniu nie zaobserwowano żadnych poważnych zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że pytanie wykazałoby łagodne kolei w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do rangi 2 nie wymagają przeprowadzania dodatkowych pytań obrazowych, a jedynie stałe kontrole.
Kategoria BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany prawdopodobnie spokojne o ryzyku złośliwości niższym niż 2%. W współzależności od wieku pacjentki też jej charakterystycznych preferencji, a jeszcze obciążeń rodzinnych specjalista może zalecić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy czy biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany podejrzane, które co prawo nie mają poważnych cech nowotworu złośliwego, a jakich ryzyko złoślwośc wynosi od 2 do 90%. W takim przykładzie wskazane jest wykonanie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W relacje z produkcie oferowane jest dalsze działanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany, jakich ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przypadku odbywa się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub założona chirurgiczna) oraz onkologicznej i decyduje najodpowiedniejszą formę działania.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, uznany za pomocą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym poziomie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie badała swoje piersi. Rak piersi jest w sum wyleczalny, o ile zostanie odpowiednio wcześnie wykryty! Odkryj swoje piersi! Nie daj się zaskoczyć rakowi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *