Natura

Imponująca lawenda

 Jakie czynniki sprawiły, że lawenda stała się tak popularna na całym świecie?
Lawenda to przede wszystkim urzekające kwiaty, będące źródłem cennych dla naszego zdrowia olejków eterycznych. To również fitosterole, garbniki oraz kwasy organiczne, które mogą korzystnie wpływać na nasz organizm. Jakie przypadłości można zwalczać za pomocą lawendy?
Lawenda, jako flora lecznicza, wykorzystywana jest przede wszystkim w aromaterapii. Z jej mocy mogą korzystać te osoby, które poszukują naturalnego sposobu na uspokojenie, oraz ci, którym życie utrudniają bolesne kurcze. Olejek lawendowy ma z kolei właściwości dezynfekujące, jest zatem z powodzeniem wykorzystywany przy problemach ze skórą.

Kwiaty na urodziny

Warto też pamiętać, iż lawenda może się rewelacyjnie sprawdzić jako przyprawa. Jej liście są świetnym dodatkiem do potraw z mięs, ich obecność nierzadko uwzględniają też przepisy na zupy i potrawy z ryb. Liście lawendy można również dodawać do wielu sałatek, dzięki czemu staną się one jeszcze smakowitsze i zdrowsze.
Lawenda jest jedną z bardzie znanych roślin wywodzących się z terenu Morza Śródziemnego. Teraz jej uprawy napotkać można w niemalże całej Europie, m. in. w Polsce, w której już dawno zdobyła ogromną popularność jako flora lecznicza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *